Porady, zdrowie

Dlaczego nie należy spożywać oleju rzepakowego rafinowanego?

Olej rzepakowy rafinowany jest promowany jako zdrowy olej przeznaczony do smażenia. Do niedawna ja również używałam go do smażenia. Do czasu, aż zgłębiłam dokładnie temat produkcji tego oleju. A więc w skrócie etapy tej produkcji:
  1. Wstępne tłoczenie w prasach pod ciśnieniem i w temperaturze 160°C.
  2. Ekstrakcja wytłoków czyli wydobycie z nich pozostałego tłuszczu przy użyciu chemicznego rozpuszczalnika oraz destylacja parą wodną o temperaturze 150°C, aby usunąć rozpuszczalnik.
  3. Odśluzowanie z udziałem kwasu fosforowego i wysokiej temperatury.
  4. Odkwaszanie przy pomocy ługu sodowego.
  5. Bielenie przy pomocy środków chemicznych. Na tym etapie zachodzi zjawisko utleniania i izomeracji, na skutek którego powstają niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans.
  6. Dezodoryzacja parą wodną w temperaturze 200-300°C.

Czy taki olej może być zdrowy? Jest to produkt wysoko przetworzony, pozbawiony wszelkich wartości odżywczych i dodatkowo bogaty w tłuszcze trans, które sprzyjają rozwojowi chorób takich jak: miażdżyca, cukrzyca, rak piersi, prostaty, jelita grubego oraz otyłość. Dotyczy to również margaryn.

O wpływie tłuszczów trans na zdrowie w tym artykule str. 184-187:
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/2/BR%202-2012%20s.%20181-190.pdf 



Tłuszcze - które są zdrowe, na jakich smażyć a jakie spożywać na zimno

Do smażenia nadają się tłuszcze nasycone, które mają wysoką temperaturę dymienia. Są to smalec, masło klarowane a z roślinnych olej kokosowy. Oliwa z oliwek to w większości kwasy jednonienasycone, które mają niższą temperaturę dymienia. Smażę na niej krótko warzywa.
Na pozostałych olejach roślinnych nie należy smażyć, gdyż w większości składają się z kwasów tłuszczowych wielonienasyconych mających niską temperaturę dymienia. Podczas smażenia przekształcą się one w bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia tłuszcze trans.

Oleje rafinowane nie nadają się do spożycia, ponieważ zawierają te niebezpieczne tłuszcze trans. Powstały one podczas procesu rafinacji, który przebiega wieloetapowo z użyciem środków chemicznych i temperatury powyżej 200 stopni C. 

Bardzo polecam artykuł "Jak wybierać dobre tłuszcze?", w którym szczegółowo opisany jest ten temat:
http://www.wiecejnizzdroweodzywianie.pl/jak-wybierac-dobre-tluszcze/ 



Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców

Pestycydy - środki chroniące rośliny przed szkodnikami i chorobami, mają skład opracowany tak, aby opady atmosferyczne nie zmywały ich z powierzchni opryskanych płodów rolnych. Są oleiste lecz nie są to te połyskliwe woski, którymi pokryte są niektóre jabłka. Oleiste pestycydy nie są widoczne gołym okiem ani też wyczuwalne na powierzchni warzyw i owoców w dotyku. Substancje te zobaczymy dopiero rozpuszczone w wodzie o odczynie alkalicznym, ponieważ dopiero w takich warunkach dochodzi do ich hydrolizy. 

Aby usunąć pestycydy, należy moczyć warzywa i owoce przez ok. 3 min. w wodzie z sodą – na 1 litr wody należy dać 1 czubatą łyżkę sody. Woda zmieni swój wygląd: w zależności od użytych do oprysku substancji stanie się mętna lub przybierze odcień żółtawy, na powierzchni często pokaże się tłustawy film. Na koniec należy wypłukać owoce i  warzywa w czystej wodzie.  

Te ciekawe informacje znalazłam na tej stronie:
http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-szybko-i-tanio-usunac-pestycydy-z-warzyw-i-owocow 

Inną metodę na usunięcie pestycydów ma autor książki „Wylecz się sam. Megadawki witamin”, amerykański biolog Andrew W. Saul. Zaleca on, aby warzywa i owoce myć po prostu w wodzie z detergentem czyli np. płynem do naczyń. Potem należy je oczywiście dokładnie wypłukać.



Zdolność antyoksydacyjna ziół, przypraw i kakao

 


Ocet jabłkowy - dla zdrowia i urody

"Jak pić ocet jabłkowy?

Po co pić, skoro można go zjeść? Najsmaczniejszy jest w sałatce jako dressing, często wykonuję go właśnie z użyciem octu jabłkowego zamiast soku z cytryny. Pychotka! A że sałatka jest w moim menu daniem głównym każdego dnia, toteż i każdego dnia mam w menu zdrowy ocet jabłkowy.
Doskonale sprawdza się też jako marynata do warzyw, które następnie będą pieczone, duszone lub grillowane (jeśli do marynaty dodamy ocet jabłkowy, zioła i odrobinę soli, to śmiało możemy zmniejszyć użycie oliwy, przez co danie będzie mniej kaloryczne).
Jest jednak i inny sposób spożywania octu jabłkowego „dla zdrowotności” (ja go co prawda nie stosuję, bo jednak ocet jabłkowy najbardziej lubię w sałatce): na szklankę letniej przegotowanej wody dajemy np. łyżkę octu jabłkowego i tyleż samo miodu do smaku jeśli nam sam ocet nie smakuje (miód dobrze jest rozpuścić wieczorem w wodzie a ocet dodać dopiero rano).
Jeśli boli nas gardło, to zamiast sięgać po środki z apteki robimy płukankę z roztworem octu jabłkowego (1 część octu na 3 części wody). Sprawdzonym sposobem jest też łyknięcie soku z cytryny (łyżkę lub dwie) jak tylko poczujemy minimalne „drapanie” w gardle. Ból mija i nie powraca pod warunkiem, że sok z cytryny został przyjęty na samym początku infekcji.

Ocet jabłkowy dla urody

Cerę z problemami skórnymi (trądzik, łuszczyca itp.) warto potraktować antybakteryjnym tonikiem z octu jabłkowego. Tonik robi się bardzo prosto: mieszamy ocet jabłkowy pół na pół z wodą i używamy jak każdy normalny tonik, rano i wieczorem, nakładając go na czystą skórę.
Jeśli ktoś ma problemy z grzybicą (paznokci, stóp) lub z puchnięciem stóp, to pomagają codzienne kąpiele stóp w wodzie z octem jabłkowym (wlać szklankę octu jabłkowego do miski z wodą i moczyć stopy przez kwadrans lub dwa). W przypadku zaś podrażnień skóry wywołanych nadmiarem słońca robimy z roztworu okłady. Gdy mamy na nogach szpecące żylaki warto domieszać ocet jabłkowy do balsamu do ciała i takim lotionem smarować rano i wieczorem, aby po kilku tygodniach poczuć ulgę. Jeśli natomiast skórę zaatakował wirus wywołujący kurzajki, to octowe opatrunki zakładane na kurzajkę na noc pomogą pozbyć się kurzajki w ciągu tygodnia.
Skończył Ci się dezodorant i nie wiesz co począć? Wmasuj trochę octu jabłkowego pod pachy, octowy zapach szybko się ulotni a skóra zyska ochronę antybakteryjną.
Ocet jabłkowy jest również świetny do płukania włosów: zmieszany z wodą (kilka łyżek octu na litr wody) i zastosowany na koniec mycia włosów przywraca włosom miękkość, blask i witalność, jak również redukuje łupież, ponieważ działa szkodliwie na mikroorganizmy go powodujące. Jego zapach szybko się ulatnia po wysuszeniu włosów, więc można stosować bez obaw."




Magnez w produktach spożywczych

Nazwany „królem życia” przez lekarza, profesora Juliana Aleksandrowicza, założyciela Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego. Świadczy to o tym, jak ważny jest to pierwiastek dla naszego zdrowia. Obecnie prawie każdy ma jego niedobory. Jedzmy więc produkty bogate w magnez. Możemy również dostarczać go sobie transdermalnie (przez skórę) korzystając z kąpieli z dodatkiem siarczanu magnezu czyli soli Epsom.




Krzem w produktach spożywczych

Krzem, pierwiastek życia, umożliwia wchłanianie innych niezbędnych dla zdrowia pierwiastków takich jak: wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź i siarka.
 


Witaminy
 
Działanie, występowanie, które należy suplementować, a które nie.

 
 
Prebiotyki

Co jeść, aby dobre bakterie w naszych jelitach "miały co jeść".
 
 skrobia oporna infografika
 
 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz